Dietetyka – studia I stopnia

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku serdecznie zaprasza na kierunek Dietetyka na poziomie licencjackim. Prowadzimy 3-letnie studia w formie dziennej i zaocznej. Kończąc u nas studia, uzyskasz dyplom licencjata.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że obecnie cierpiących na otyłość jest ponad 400 mln dorosłych, na nadwagę – około 1,6 mld. Dodatkowo otyłość klasyfikuje się do pierwszej dziesiątki chorób – czynników ryzyka, przyczyniających się do wzrostu liczby zgonów. Z tego względu są one nazywane plagą XXI wieku.

Głównymi przyczynami zachorowalności są: niewłaściwy sposób żywienia, w tym przejadanie się, brak dbałości o dobry skład pożywienia, jedzenie niedokładne i w pośpiechu, oraz styl życia: brak ruchu i nadmiar stresu.
Jak zatem należy się odżywiać, by pozostać zdrowym i pełnym energii? Jak pomóc osobie, która już cierpi na tego typu choroby? Odpowiedzi może udzielić dietetyk – specjalista mający wiedzę na temat prawidłowego żywienia, znający zasady działania ludzkiego ciała i jednocześnie mający predyspozycje terapeutyczne.

Odtwórz wideo

Zakładane efekty uczenia się mają na uwadze pacjenta nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychologicznym. Studiując dietetykę, dowiesz się, jak działa ludzki organizm i jakie procesy w nim zachodzą. Nauczysz się układać odpowiednio dobrane diety zarówno dla chorego, jak i zdrowego człowieka z uwzględnieniem jego cech genetycznych, nietolerancji pokarmowych, alergii, stylu życia i prywatnych preferencji. Zdobędziesz wiedzę na temat projektowania i prowadzenia procesów technologicznych stosowanych w produkcji żywności. Poznasz metody ocen żywienia i sposobu odżywiania młodzieży, osób dorosłych, w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, osób uprawiających różne dyscypliny sportowe oraz w różnych warunkach środowiskowych. Dowiesz się także, jak powinna wyglądać komunikacja z pacjentem (oraz jego rodziną), na co należy zwrócić uwagę i czym się kierować podczas rozmowy.

W ciągu trzech lat studiów nabędziesz wielu nowych umiejętności – między innymi nauczysz się przeprowadzać wywiad żywieniowy, udzielać porad indywidualnych oraz grupowych, obsługiwać i wykorzystywać specjalne urządzenia przeznaczone do identyfikacji wybranych składników żywności i sporządzania potraw. Będziesz potrafił zaplanować i wdrożyć odpowiednie postępowanie żywieniowe w celu zapobiegania chorobom dietozależnym oraz ich leczenia. Poznasz także zasady interakcji leków z żywnością.

Jako Uczelnia o profilu praktycznym, kładziemy duży nacisk na zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe. Posiadamy zaplecze dydaktyczne, które pozwoli zapewnić jak najlepsze zdobycie niezbędnych umiejętności, oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę, do której zaliczają się czołowi trójmiejscy specjaliści.

Studiuj dietetykę – pozwól nam pokazać, jak pomagać ludziom.
Swoja pasję będzie mógł rozwijać w kole naukowym Dietetyka WSZ.

Rekomendacje

Było to dla mnie nowe doświadczanie nigdy nie pracowałem na kuchni. Poziom wiedzy i zarządzania kucharzami szefa kuchni był dla mnie imponujący, to on miał zimną głowę kiedy w jednym momencie trzeba było wydać około 30 posiłków prawie jednocześnie. Dużo rozmawialiśmy o problemach marnowania żywności w Polsce i na Świecie oraz o prawidłowym sposobie odżywiania wśród polskiego społeczeństwa. Nie spodziewałem się że w tak krótkim czasie będę mógł się tak wiele dowiedzieć, nauczyć i w praktyczny sposób wykorzystać. Naprawdę szczerze polecam i jeśli będę miał jeszcze praktyki w restauracji to na pewno tam wrócę

Od wielu lat z wielką przyjemnością jestem częścią kadry dydaktycznej w Wyższej Szkole Zdrowia. Prowadzę przedmioty Podstawy Żywienia Człowieka oraz Żywienie Człowieka – w ramach których studenci zdobywają wiedzę miedzy innymi: z zakresu składników odżywczych, wartości energetycznej pożywienia, wpływu sposoby żywienia na profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Przedmioty składają się z części wykładowej – teoretycznej oraz z wielu godzin zajęć praktycznych na których układne są jadłospisy, dokonujemy pomiarów antropometrycznych niezbędnych do oceny stanu odżywiania oraz zapoznajemy się z żywieniem klinicznym np. poprzez testowanie specjalnych medycznych odżywek – stosowanych w leczeniu żywieniowym.Kolejnym realizowanym przeze mnie przedmiotem jest Poradnictwo Dietetyczny – zajęcia odbywają się na ostatnim semestrze studiów ich profil jest bardzo praktyczny przygotowuje dietetyków do samodzielnej pracy w gabinecie czy szpitalu. W ramach tych zajęć poznajmy elementy psychodietetyki, komunikacji z pacjentem, uczymy się jak prowadzić konsultacje oraz jak skonstruować indywidualne zalecenia. Dodatkowo zdobywamy wiedzę zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, kosztów prowadzenie i uruchomienia gabinetu. Na tym przedmiocie wykorzystujemy wiedze zdobytą podczas 3 lat studiów rozwiązując problemy terapeutyczne w ramach case study (opisów przypadków). Jako wykładowca, który równocześnie jest praktykującym dietetykiem w całość zajęć wplatam opisy praktycznych przypadkowo pracy z pacjentami, edukuje w zakresie prowadzenia porad czy konstruowania smacznych i zdrowych jadłospisów. Serdecznie zachęcam do rozpoczęcia edukacji na WSZ uczelnia gwarantuje teorię i praktykę w jednym!

Dr n. med. Paulina Borek-Trybała pełni funkcję koordynatora kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku.

Scroll to Top