Trychologia kosmetologiczna
Z satysfakcją informujemy, że Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku została Laureatem Konkursu „Studia z przyszłością” 2023 w zakresie m.in. kierunku TRYCHOLOGIA KOSMETOLOGICZNA.
Trychologia to specjalistyczna dziedzina poświęcona diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosem ludzkim w obszarze kosmetologii i medycyny. Bezpośrednią przyczyną rozwoju tej specjalności jest stale rosnąca skala problemów ze skórą głowy oraz włosami.
We współczesnym świecie zabiegi trychologiczne zajmują bardzo ważne miejsce w ofercie gabinetów kosmetologicznych jak i dermatologii estetycznej. Zabiegi z zakresu trychologii kosmetologicznej wpływają na poprawę stanu skóry głowy i włosa, a właściwa współpraca z lekarzami dermatologami jest w stanie zapewnić wysoki standard świadczonych usług. Zadaniem trychologa jest nie tylko pielęgnacja skóry głowy w trakcie specjalistycznych zabiegów, ale także diagnoza problemów skóry głowy i włosów. Posiada on rozległą wiedzę dotyczącą wzrostu i regeneracji włosów. Specjalista trycholog zajmuje się również stymulacją wzrostu nowych włosów, hamowaniem miniaturyzacji mieszków włosowych i przedłużaniem procesu fizjologicznego wzrostu włosa.
Celem kształcenia jest przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu trychologii kosmetologicznej i estetycznej. Słuchacze poznają metodologię zabiegów trychologicznych, co pozwoli na rozpoczęcie samodzielnej praktyki w tej dziedzinie.
Głównym atutem studiów podyplomowych jest kompleksowe ujęcie tematyki z zakresu trychologii oraz umiejętne łączenie zajęć teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez doświadczonych wykładowców, specjalistów z bogatym doświadczeniem zawodowym.
Po ukończeniu studiów podyplomowych z Trychologii kosmetologicznej absolwenci posiadają m.in. niezbędną wiedzę oraz umiejętności z zakresu:
- posługiwania się specjalistyczną nomenklaturą z dziedziny trychologicznej,
- profesjonalnego podejścia do współpracy z pacjentem oraz lekarzami różnych specjalizacji np. lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry owłosionej zmienionej chorobowo,
- przeprowadzania samodzielnej diagnostyki trychologicznej, udzielania porad z zakresu profilaktyki dbania o skórę głowy i włosy,
- planowania i wykonywania zabiegów trychologicznych wspomagających leczenie problemów skórnych,
- indywidualnego doboru kosmetyków i zabiegów dostosowanych do potrzeb skóry pacjenta,
- obsługi specjalistycznego sprzętu stosowanego w gabinetach trychologicznych (m.in. trichoskop, trichogram),
- prowadzenia własnego gabinetu trychologicznego oraz organizacji stanowisk trychologicznych,
- znaczenia poszczególnych makro- i mikroskładników diety w prawidłowym funkcjonowaniu skóry i przydatków
- masażu trychologicznego,
- holistycznego podejścia do osób zmagających się z chorobami skóry i nadmiernym wypadaniem włosów.
Absolwenci mają możliwość podjęcia pracy zawodowej w:
- placówkach, gabinetach i salonach, w których prowadzone są usługi pielęgnacyjne i leczenie skóry głowy i włosów,
- gabinetach kosmetologicznych,
- gabinetach lekarskich (trycholog może pracować w ramach praktyki dermatologicznej – lekarz),
- klinikach i instytutach zdrowia i urody,
- gabinetach odnowy biologicznej SPA i Wellness,
- uzdrowiskach,
- firmach kosmetycznych (w działach rozwojowych lub szkoleniowych).
Na studiach podyplomowych nie tylko pogłębisz posiadaną wiedzę ale także zwiększysz swoje szanse na awans lub zmianę pracy. Trychologia to kompetencja, która zwiększa bazowe zarobki i poszerza możliwości zarabiania. Trychologia to doskonałe rozwinięcie wiedzy i warsztatu lekarza zajmującego się chorobami paznokci i skóry, w tym także skóry głowy i rosnącej na niej włosów.
Tylko wszechstronnie wykwalifikowani specjaliści, łączący zdobycze nowoczesnej nauki z praktyką i doświadczeniem, będą mieli uprzywilejowaną pozycję na rynku pracy.
PATRONAT
Porozumienie o współpracy zawarte pomiędzy Wyższą Szkoła Zdrowia w Gdańsku, a Polskim Stowarzyszeniem Trychologicznym ma na celu m.in. szeroki dostęp do fachowej wiedzy w zakresie trychologii oraz zwiększenie możliwości kształcenia praktycznego. Prezes PST należy do zespołu doradzającego Radzie Programowej Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku w zakresie studiów podyplomowych Trychologia kosmetologiczna.
PRACOWNIA TRYCHOLOGICZNA
W profesjonalnie wyposażonej pracowni trychologicznej Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku studenci studiów magisterskich i słuchacze studiów podyplomowych poznają metodologię zabiegów trychologicznych. Wysokiej jakości sprzęt i kompleksowe, holistyczne ujęcie tematyki z zakresu trychologii kosmetologicznej, estetycznej i lekarskiej z dużym naciskiem na zajęcia praktyczne – to gwarancja sukcesu w późniejszym samodzielnym prowadzeniu praktyki trychologa. W ramach prowadzonych modułów, w pracowni trychologicznej odbywają się także pokazy sprzętu diagnostycznego najnowszej technologii oraz szkolenia zabiegowe z udziałem specjalistów z całego kraju.
PROFESJONALNE PREPARATY TRYCHOLOGICZNE
Marki, na których wykonujemy procedury trychologiczne w specjalistycznej pracowni : Aromase MediPro, LOXUS Truichology, MonRin, Kemon, Trico Botanica, tecna Profesional Haircare, JOICO, Science, Shine Organic, natural tricology BIO CARE, TRICOART, FISIO Cosmetics.
NASI SPECJALIŚCI TO M.IN.:
lek. Aleksandra Strobel-Pytel
Lekarka, trycholog, naukowiec, wykładowca akademicki. Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku lekarskim oraz studiów podyplomowych z zakresu trychologii kosmetologiczno-leczniczej. Prelegentka polsko i angielskojęzycznych konferencji i kongresów, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-aging oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Specjalizuje się w leczeniu łysień, w szczególności łysienia o podłożu androgenowym u kobiet. Właścicielka butikowej kliniki Perfect Harmony – Instytutu Medycyny Estetycznej w Gdańsku.
Marcin Piwecki
Ekspert branżowy z zakresu trychologii i wykorzystania nowoczesnych technologii w medycynie estetycznej. Autor szeregu artykułów oraz książki „HAIR 360. Skuteczne terapie łysienia”. Wykładowca na czołowych uczelniach w Polsce. Współwłaściciel kliniki medycyny estetycznej w Katowicach (Perfect Hair Clinic) oraz firmy dystrybuującej urządzenia medyczne. Autor książki „Hair 360 Skuteczne Terapie Łysienia Przegląd Metod”.
dr n. med. Maria Krajewska
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, wieloletni wykładowca akademicki, uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych szkoleń oraz konferencji naukowych, a także autorka specjalistycznych artykułów medycznych. Specjalistka posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie diagnostyki medycznej, dermatologii, kosmetologii, endokrynologii oraz genetyki. Dyplomowany trycholog, praktyk prowadzący gabinet trychologiczny, wdrażający autorskie procedury zabiegowe. Stosuje ziołolecznictwo oraz reprezentuje holistyczne podejście do problemów z włosami i skórą głowy. Członek m.in. Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Ponadto biegły sądowy w dziedzinie trychologii, doradca merytoryczny firmy Lifeline Diag oraz aktywny szkoleniowiec w dziedzinie trychologii.
dr inż. Joanna Igielska-Kalwat
Specjalista w dziedzinie chemii, trychologii oraz chemii kosmetycznej. Od 2017 roku jest certyfikowanym analitykiem – diagnostą w dziedzinie trychologii . Wieloletni wykładowca, praktyk, prelegent na konferencjach naukowych. W latach 2020-2023 główny technolog w Laboratorium Symbiosis, Poznański Park Naukowo Technologiczny. Obecnie specjalista do spraw badań aplikacyjno – aparaturowych formulacji kosmetycznych. Główne działania naukowo-badawcze dotyczące chemii kosmetyków oraz produktów trychologicznych, oceny bezpieczeństwa oraz badań skuteczności kosmetyków pochodzących z upcyclingu. Autorka publikacji w czasopismach naukowych z zakresu chemii, chemii kosmetycznej oraz trychologii. W swojej pracy naukowej wykorzystuje najnowsze techniki analityczne i spektroskopowe tj: wysokociśnieniowa chromatografia cieczowa (HPLC), spektroskopia w zakresie ultrafioletu i światła widzialnego (UV-VIS), skaningowy mikroskop elektronowy (SEM). Umiejętności rozwijała w trakcie stażów naukowych między innymi w programach naukowych The Europen Intensive Programme SOSMSE w Genui we Włoszech oraz Erasmus+ Program/Staff Mobility w College of Cosmetology, Ryga, Łotwa.
dr n. med. Adrian Zubrzycki
Z wykształcenia biolog medyczny i kosmetolog. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał z wyróżnieniem na Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozprawa doktorska dotyczyła wpływu fenofibratu na ekspresję sirtuin w przebiegu starzenia. Aktualnie zainteresowania naukowe obejmują patomechanizmy łysienia czołowego bliznowaciejącego (FFA). Dydaktycznie związany z Wyższą Szkoła Zdrowia w Gdańsku oraz Katedrą Histologii Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Mezoterapii IAM.
Magdalena Szymczak-Kępka
Psycholog- diagnosta, trycholog, autorka książek o tematyce psychologicznej oraz psychotrychologicznej. Wykładowca akademicki. Na co dzień pracuje z włosowymi przypadkami w Klinice Hair Lab w Warszawie. W środowisku jest nazywana „psychologiem od włosów”, gdyż od początku swojej ścieżki zawodowej, wypracowała schematy pomocy osobom tracącym włosy. Prowadzi autorski program terapeutyczny dla osób zmagających się z trichotillomanią i problemami łysienia. Zajmuje się również projektowaniem niechirurgicznych uzupełnień włosów.Uczy jak ważne są zdrowe nawyki w sferze związanej z pielęgnacją i zdrowiem psychicznym człowieka.
Karolina Czyżowska
Dyplomowany trycholog, dietetyk kliniczny, kosmetolog, wykładowca akademicki, członkini Polskiego Towarzystwa Trychologicznego. Pasjonatka szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Wykonywana praca jest jej pasją i spełnieniem w pomaganiu innym. W swojej praktyce opiera się na holistycznym podejściu, łącząc wiedzę z zakresu kilku dziedzin kompleksowo wspiera pacjentów. Specjalizuje się w problemach łysienia i chorób skóry głowy, a także w dietoterapii chorób autoimmunologicznych, zaburzeń trawiennych i hormonalnych. W swojej pracy z pacjentami bazuje na indywidualnych zaleceniach oraz celowanej suplementacji opartej na analizie wyników badań.
Magdalena Plichta
Praktykujący, licencjonowany trycholog, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego oraz dietetyk. Łączy wiedzę z zakresu odżywiania i trychologii, aby holistycznie podchodzić do problemów skóry głowy i włosów. Ukończyła studia z zakresu trychologii kosmetologiczno-leczniczej, Akademię Trychologii, liczne kursy specjalistyczne, m.in. kurs neuromasażu trychologicznego. Swoją praktyką zawodową dzieli się ze studentami podczas zajęć na uczelniach wyższych. Oprócz indywidualnej pracy w gabinecie organizuje i realizuje działania dla szerokiego grona odbiorców oraz wąskich grup: targi, projekty, warsztaty, spotkania.
Katarzyna Uzdrowska
Technolog Chemii (Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska), specjalizujący się w dziedzinie projektowania receptur kosmetycznych w laboratorium oraz wytwarzania ich na skalę produkcyjną. Technolog Kosmetyczny z dorobkiem blisko tysiąca wdrożonych do produkcji receptur nowych kosmetyków. Trener z zakresu chemii kosmetycznej, wykładowca akademicki oraz autor tekstów w literaturze branżowej. Pomysłodawca wielu nowatorskich rozwiązań technologicznych, głównie z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i myjącej. Trycholog, doktorant nauk medycznych w katedrze Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, naukowiec. Specjalista sercem oddany swojej pasji – kreowaniu i wdrażaniu na rynek nowych produktów kosmetycznych.
Barbara Garlicka
Absolwentka kierunku kosmetologia na Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy. Dyplomowany trycholog z wieloletnim doświadczeniem pracy w gabinecie. Właścicielka gabinetu trychologii holistycznej Balance Skin w Gdańsku. Zwolenniczka szerokiej, holistycznej pracy z problemami trychologicznymi. W gabinecie pracuje zgodnie z nurtem medycyny funkcjonalnej. W praktyce zawodowej opiera się na indywidualnym dostosowaniu zaleceń z zakresu suplementacji i pielęgnacji. Specjalista w zakresie zabiegów trychologicznych.
WIZYTA STUDYJNA W KLINICE HAIRMITAGE
Kto może studiować trychologię kosmetologiczną na studiach podyplomowych?
Podczas rekrutacji nie weryfikujemy, jaki kierunek studiów ukończyłeś/aś. Nasza oferta skierowana jest do wszystkich absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich – nie tylko absolwentów kierunków medycznych i okołomedycznych).
Forma studiów: niestacjonarna (zajęcia co 2 tygodnie)
Zajęcia będą prowadzone w formie hybrydowej (on-line oraz zajęcia stacjonarne w pracowniach specjalistycznych w uczelni)
Ramowe godziny zajęć: piątki w godzinach 17:00-20:15 oraz soboty i/lub niedziele w godzinach 8:00-20:15.
Czas trwania: 2 semestry
Liczba godzin: 212
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych na kierunku Trychologia kosmetologia jest zaliczenie przedmiotów przewidzianych w programie studiów oraz zaliczenie testu końcowego.
Zainteresował Cię ten kierunek? Potrzebujesz więcej informacji?
Zadzwoń lub napisz do nas:
tel.: 58 769 08 00/01/02/03/04/05, rekrutacja@wsz.pl
Koordynator studiów podyplomowych (p.103, poziom 0)
tel. 58 769 08 05
e-mail: studia.podyplomowe@wsz.pl
Nasze działania w dziedzinie trychologii oraz patronaty naukowe nad wydarzeniami branżowymi:
- Patronat naukowy – I Sympozjum Trychologii Fukcjonalnej, 17 czerwca 2023 r.
- Ekspertki w Radio Gdańsk w audycji „Bądź zdrów” – zapraszamy do odsłuchania!
- Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne, kwiecień 2023 r.
- I Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt:”Innowacje biotechnologiczne w branży trychologicznej”, 24 marca 2023 r.
- III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Trychologia holistyczna”, 25 listopada 2022 r.