Podologia

Podologia to specjalistyczna dziedzina wiedzy, zajmująca się diagnozowaniem wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy, leczeniem występujących schorzeń, a także pielęgnacją stopy zdrowej i chorej. Ze względu na zwiększenie liczebności seniorów w naszym społeczeństwie oraz z powodu rozpowszechniania się chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, przewlekła choroba żylna, miażdżyca, deformacje postawy ciała i stóp, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu podologii. 

Studia podyplomowe na kierunku Podologia pozwalają na uzyskanie wiedzy z zakresu diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób kończyn dolnych, a także pielęgnacji stóp. Słuchacze poznają metodologię zabiegów podologicznych, co pozwoli im na rozpoczęcie samodzielnej praktyki w tej dziedzinie. Głównym atutem studiów podyplomowych na kierunku Podologia jest kompleksowe ujęcie tematyki oraz umiejętne połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez doświadczonych wykładowców oraz specjalistów.

Po ukończenie studiów podyplomowych z Podologii, absolwenci zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności, pozwalające na:

  • rozpoznanie chorób i wad stóp
  • diagnozowanie, planowanie i przeprowadzanie terapii podologicznej
  • zaprojektowanie indywidualnej wkładki ortopedycznej
  • udzielanie pacjentowi wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp i nóg
  • stosowanie specjalistycznych preparatów kosmetycznych i podstawowych środków farmaceutycznych
  • wykonywanie zabiegów leczniczych, korekcyjnych i pielęgnacyjnych, odciążających szczególnie zagrożone miejsca

Absolwenci mają możliwość podjęcia pracy zawodowej w:

  • gabinetach podologicznych
  • klinikach i instytutach zdrowia i urody
  • gabinetach odnowy biologicznej SPA i Wellness
  • sanatoriach i uzdrowiskach
  • firmach kosmetycznych (w działach rozwojowych lub szkoleniowych)

Na studiach podyplomowych nie tylko pogłębisz posiadaną wiedzę, ale zwiększysz również swoje szanse na awans lub zmianę pracy.
Tylko wszechstronnie wykwalifikowani specjaliści, łączący zdobycze nowoczesnej nauki z praktyką i doświadczeniem, będą mieli uprzywilejowaną pozycję na rynku pracy.

PATRONAT

PROGRAM KSZTAŁCENIA (206 godzin, 32 ECTS)

LP.MODUŁECTS
1.Podstawy podologii 4
2.Anatomia czynnościowa kończyny dolnej3
3.Ortonyksja1
4.Wymogi i dokumenty obowiązujące w gabinecie podologicznym1
5.Komunikacja interpersonalna 1
6.Fizjoterapia i masaż w podologii2
7.Mikrobiologia z elementami diagnostyki mikrobiologicznej2
8.Elementy refleksoterapii1
9.Podstawy diabetologii1
10.Pielęgnacja stopy cukrzycowej1
11.Chirurgia, ortopedia i traumatologia kończyn dolnych1
12.Dermatologia podologiczna1
13.Zabiegi wykonywane w gabinecie  podologicznym4
14.Ortotyka1
15.Niechirurgiczne i chirurgiczne metody korekcji paznokci1
16.Praktyka zabiegowa4

Forma studiów: niestacjonarna (zajęcia co 2 tygodnie)
Zajęcia będą prowadzone w formie hybrydowej (on-line oraz zajęcia stacjonarne w pracowniach specjalistycznych w uczelni)
Ramowe godziny zajęć: piątki w godzinach 17:00-20:15 oraz soboty i/lub niedziele w godzinach 8:00-20:15.
Czas trwania: 2 semestry
Liczba godzin: 206
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych na kierunku Podologia jest zaliczenie przedmiotów przewidzianych w programie studiów oraz zaliczenie testu końcowego.

Kto może studiować podologię na studiach podyplomowych?
Nasza oferta skierowana jest do wszystkich absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich).

Zainteresował Cię ten kierunek? Potrzebujesz więcej informacji?
Zadzwoń lub napisz do nas:
tel.: 58 769 08 00/01/02/03/04/05, rekrutacja@wsz.pl
Koordynator studiów podyplomowych (p.103, poziom 0)
tel. 58 769 08 05
e-mail: studia.podyplomowe@wsz.pl

ZOBACZ JAK PROWADZIMY ZAJĘCIA NA KIERUNKU PODOLOGIA M.IN.:

PRAKTYKA ZABIEGOWA

Podczas zajęć z przedmiotu Praktyka zabiegowa pracujemy na modelach/pacjentach.
Zapraszamy do udziału w zajęciach w roli modeli/pacjentów wszystkie osoby, które zmagają się z różnorakimi chorobami stóp i paznokci, a w szczególności z:

  • wkręcającymi lub wrastającymi paznokciami (mile widziane stany zapalne),
  • pękającymi piętami,
  • zrogowaciałą skórą stóp (hiperkeratozą),
  • grzybicą paznokci,
  • onycholizą paznokci (odklejanie się płytki od łożyska),
  • modzelami, odciskami i nagniotkami,
  • deformacją stóp i placów,
  • stopą cukrzycową.

Dla Słuchaczy praca z w/w niedoskonałości jest wartością dydaktyczną i pozwoli dobrze przygotować się do praktycznego aspektu pracy zawodowej podologa, zatem nie ma powodu, aby czuć onieśmielenie przed udziałem w zajęciach.
Aby poznać terminy zajęć kliknij w poniższy baner.
Serdecznie zapraszamy!

Specjalistyczna pracownia kosmetologiczno-podologiczna

Wyposażenie pracowni praktycznych w specjalistyczny sprzęt i kosmetyki najwyższej jakości to jeden z priorytetów kształcenia w naszej uczelni.

PROFESJONALNE PREPARATY I SPRZĘTY PODOLOGICZNE, M.IN.:

PIELĘGNACJA STOPY CUKRZYCOWEJ

Tematem zajęć ze słuchaczami było zaopatrzenie pacjenta z Zespołem Stopy Cukrzycowej przy użyciu Higieny Rany. Zajęcia mogłam poprowadzić przy wsparciu przedstawicielek dwóch firm: Iwonie Klotzke z firmy Convatec oraz firmy Schuelke Annie Nagórskiej. Pani Anna jest również Audytorem Wiodącym WHO, które jest liderem Światowej Inicjatywy na rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta, a także audytorem wiodący WHO z zakresu wdrażania strategii WHO Higieny Rąk. Dzięki temu mogliśmy razem ze słuchaczami sprawdzić jak wykonać prawidłowo procedurę Higieny Rąk.

Obie Panie wsparły dzisiejsze zajęcia cennymi radami, wytycznymi naukowych towarzystw m.in. Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran w zakresie pielęgnacji, profilaktyki zakażeń, edukacji pacjentów z cukrzycą i stopą cukrzycową oraz organizacji bezpiecznego gabinetu podologicznego. Wykorzystaliśmy praktyczne rozwiązania dotyczące higieny szeroko pojętej stosowanej w gabinecie podologicznym dotyczącej dezynfekcji, stosowanych środków higienicznych jak i środków pielęgnacyjno-regeneracyjnych u pacjentów. Organizacja pracy w gabinecie podologicznym wymaga od profesjonalisty szerokiej wiedzy z zakresu kliniki, pielęgnacji, stosowanych środków pielęgnacyjnych i antybakteryjnych w przypadku podejrzenia infekcji. Wymaga od przyszłych podologów również wiedzy na temat wspólnej  pracy zespołu interdyscyplinarnego, który pracuje na rzecz pacjenta i jego bezpieczeństwa. Temat dzisiejszych zajęć to również warsztaty praktyczne dotyczące zabezpieczenia pacjenta w gabinecie podologicznym. Poruszaliśmy temat kompetencji i uprawnień podologów w świetle prawa oraz zapisów formalno – prawnych.
Wszyscy Słuchacze otrzymali CERTYFIKAT.

Beata Góralska
Prowadząca

ZABIEGI WYKONYWANE W GABINECIE PODOLOGICZNYM

ORTONYKSJA

Na zajęciach praktycznych z przedmiotu ortonyksja uczymy się wykonać m.in. klamrę Rosa Frasera.

STUDIA TO NIE WSZYSTKO...

Pragniemy podzielić się z Państwem informacją o nowym projekcie, który został zrealizowany we współpracy z Szpitalami Pomorskimi.
Słuchaczki studiów podyplomowych na kierunku Podologia miały możliwość uczestniczenia w wyjątkowej praktyce. Pod opieką Pani Aleksandry Fenskiej przeprowadziły różnorodne zabiegi podologiczne, mające na celu poprawę stanu stóp pacjentów 👣.
Wykonywały m.in. zabiegi opracowania płytki paznokciowej, opracowania podeszwy stóp oraz specjalistyczną opiekę nad stopą cukrzycową. Po przeprowadzonych zabiegach pozostawiły pacjentom zalecenia oraz propozycje kosmetyków, które mogą być przydatne w codziennej pielęgnacji stóp.
Jesteśmy niezmiernie dumni z zaangażowania i wysiłku naszych Słuchaczek. Ich praca w ramach tego projektu przynosi nie tylko realne korzyści dla pacjentów, ale również przyczynia się do rozwoju podologii jako dziedziny naukowej.
Jesteśmy przekonani, że ten projekt to dopiero początek kolejnych prospołecznych inicjatyw realizowanych przez naszą Uczelnię.
Scroll to Top