Świadczenia pomocy materialnej
Stypendium
SOCJALNE
Jest przyznawane studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej.
Maksymalny dochód uprawniający do otrzymania stypendium w roku akad. 2024/2025 wynosi 1 570,50zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie studenta
SOCJALNE W ZWIĘKSZONEJ WYSOKOŚCI
Jest przyznawane z tytułu:
a) sieroctwa, tj. faktu nieposiadania obojga rodziców lub jednego rodzica w wyniku śmierci i wychowywania w domu dziecka, lub w rodzinie zastępczej, gdzie osiągnął pełnoletność.
b) niepełnosprawności rodzica studenta lub rodzeństwa studenta w stopniu znacznym, uwzględnionego w składzie osobowym rodziny studenta;
c) z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli jest studentem studiów stacjonarnych i codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Świadczenie może otrzymać osoba, która posiada umowę najmu lokalu na terenie Gdańska lub w jego okolicach, a odległość od jej miejsca stałego zamieszkania a Uczelnią wynosi co najmniej 50 km.
REKTORA
Jest przyznawane za wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, osiągnięcia artystyczne lub osiągnięcia sportowe wwe współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
Stypendium rektora może otrzymać student, który:
1) uzyskał w poprzednim roku akademickim:
a) wyróżniające wyniki w nauce (średnią ocen co najmniej 4,50) lub posiada
b) osiągnięcia naukowe lub
c) osiągnięcia artystyczne lub
d) osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
O przyznanie stypendium rektora może również ubiegać się student pierwszego roku studiów drugiego stopnia (magisterskich uzupełniających) rozpoczętych w terminie roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia (licencjackich),
Stypendium rektora za wyróżniające wyniki w nauce może otrzymać student, który w danym roku akademickim spełnił wszystkie wymienione niżej warunki:
1) uzyskał w poprzednim roku studiów średnią ocen, nie niższą niż 4,50.
2) złożył wszystkie egzaminy i uzyskał zaliczenia (w tym zaliczenia praktyk) przewidziane w programie studiów, w tym planie studiów na dany rok w pierwszych terminach bez ocen niedostatecznych, zgodnie z harmonogramem sesji egzaminacyjnej.
W przypadku ukończenia studiów pierwszego stopnia poza WSZ do wniosku stypendialnego należy dołączyć zaświadczenie wystawione przez dziekanat uczelni w której student odbył studia, zawierające dane na temat daty ukończenia studiów oraz średniej ocen z ostatniego roku studiów obliczonej z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, bez wliczania do średniej ocen oceny
z egzaminu dyplomowego.
Na podstawie wniosków o stypendium rektora, Komisja Stypendialna przygotowuje odrębne listy rankingowe wyróżniających się studentów z podziałem na osiągnięcia, z każdego kierunku studiów, z którego zostały złożone wnioski.
Listy rankingowe sporządzone są na podstawie uzyskanej przez studenta liczby punktów z tytułu uzyskanej średniej ocen lub udokumentowanych osiągnięć.
W przypadku, gdy liczba wniosków o stypendium rektora na danym kierunku przekracza 10% liczby wszystkich studentów tego kierunku, komisja przyznaje świadczenia studentom z najwyższą punktacją.
Stypendium rektora za osiągnięcia sportowe jest przyznawane studentowi, który osiągnął wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym w dwóch poprzednich semestrach.
Za osiągnięcia naukowe, na podstawie których student może ubiegać się o stypendium rektora, uważa się:
a) publikacje prac naukowych i naukowo-badawczych,
b) uzyskanie nagrody lub wyróżnienia za działalność naukową i badawczą,
c) twórczy udział w pracach badawczych.
Za osiągnięcia artystyczne, na podstawie których student może ubiegać się o stypendium rektora, uważa się osiągnięcia indywidualne lub grupowe w dziedzinie sztuk muzyczno-tanecznych, teatralno-recytatorskich, fotograficzno-plastycznych, literacko-poetyckich.
DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Świadczenie może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.
Zapomoga
Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Do wniosku należy dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające okoliczności opisane we wniosku.
UWAGA!
WSZYSTKIE WW. ŚWIADCZENIA nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
A) magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
B) licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Łączny okres, przez który przysługują świadczenia, wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
1) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
2) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW UPŁYWA 20 PAŹDZIERNIKA 2024 r.
Sposób składania wniosków
- osobiście (pok. 303),
- wysyłając wniosek listem poleconym korzystając z usług Poczty Polskiej lub firm kurierskich na adres:
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Biuro ds. płatności i stypendiów
ul. Pelplińska 7
80-335 Gdańsk - składając wniosek do skrzynki umieszczonej w holu Biura ds. płatności i stypendiów. Korzystając z tego sposobu, wniosek wraz z załącznikami należy umieścić w kopercie. Po wrzuceniu dokumentów należy zarejestrować się na liście umieszczonej przy skrzynce (wpisać datę, nr albumu i rodzaj świadczenia).
NOWE WNIOSKI O PRZYZNANIE ŚWIADCZEŃ W ROKU AKADEMICKIM 2024/2025 UDOSTĘPNIONE ZOSTANĄ W DRUGIEJ POŁOWIE WRZEŚNIA BR.