Drodzy Nauczyciele! Serdecznie zapraszamy do udziału w najnowszym projekcie Gdyńskiego Centrum Filmowego:
„O co BIEGA – ZDROWA preLEKCJA W CENTRUM”

„O co BIEGA” – to zainicjowany przez Gdyńskie Centrum Filmowe projekt spotkań dla dzieci i młodzieży, mający na celu szeroko pojętą edukację w zakresie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wzbogacone indywidualnie dobranymi projekcjami kinowymi działanie, połączy naukę z filmowym przeżyciem. Spotkania zostaną przeprowadzone we współpracy z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Poprowadzą je specjaliści m.in. z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, Akademickiego Centrum Zdrowia, Policji, Kuratorium Oświaty. Pierwsze tematy obejmą: zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną, problematykę uzależnień, bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, bezpieczeństwo w lesie, dbanie o skórę – zapobieganie czerniakom, szczepienia ochronne, zdrowie jamy ustnej, podstawowe zasady higieny oraz wiele innych. Poszczególne spotkania dedykowane określonym grupom wiekowym obejmą uczniów szkół podstawowych z klas I-III, IV-VIII, a także młodzież uczęszczającą do szkół ponadpodstawowych.
Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni.

Projekt „O co BIEGA” jest realizowany przez Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku .

Kontakt i rezerwacje: tel. 790 490 029, rezerwacje@gcf.org.pl

KWIETNIOWE SPOTKANIA ADRESOWALIŚMY DO UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
19 kwietnia (środa), godz. 10:00, Sala Warszawa

PreLEKCJĘ „SZKODLIWOŚĆ NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH” wygłosiła dr inż. Katarzyna Żyłka z Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. Wspólnie zastanawialiśmy się czy energetyki dodają nam skrzydeł.
Po spotkaniu odbył się pokaz filmu „MÓJ PIĘKNY SYN” w reżyserii Felixa Van Groeningena.

Timothée Chalamet i Steve Carell w poruszającej opowieści o losach rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei.

Film zdobył nagrody m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago za Najlepszy film oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs – Nagroda galowa (Timothée Chalamet)

12 kwietnia 2023 r. (środa) godz. 10:00, Sala Warszawa
PreLEKCJĘ „Problemowe używanie smartfona i uzależnienie od mediów społecznościowych” poprowadził Jurand Sobiecki – psycholog i biolog medyczny, doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Po spotkaniu zaprosiliśmy uczniów na pokaz filmu „BELLE”.
Wizjonerski, nominowany do Oscara twórca Mirai i Wilczych dzieci Mamoru Hosoda przedstawia oszałamiającą wizualnie, szczerą i przejmującą opowieść o dorastaniu w erze mediów społecznościowych.
Opis filmu:
Kim jesteś? Wyobraź sobie świat poza wyobraźnią, gdzie możesz zostać prawdziwym sobą i być wolnym. 5 miliardów użytkowników, jedno pytanie… Kim jest Belle? Suzu na co dzień jest nieśmiałą uczennicą liceum. Po trudnym dzieciństwie czuje się samotna i zagubiona. Wszystko zmienia się, kiedy wchodzi do ogromnego, wirtualnego świata „U”, gdzie ucieka w swoją internetową postać. Tam nie jest już skrytą Suzu, ale Belle – piękną, utalentowaną i uwielbianą w całym internecie piosenkarką. Pewnego dnia jej koncert przerywa budzące grozę wirtualnego świata tajemnicze stworzenie. Czy uda jej się odkryć tożsamość zagadkowej Bestii? Zaskakujące poszukiwania okażą się podróżą pełną przygód i wyzwań oraz drogą do odkrycia swojego prawdziwego „ja” w świecie, w którym możesz być kimkolwiek chce

Źródło: https://www.facebook.com/GdynskieCentrumFilmowe

DRUGIE SPOTKANIE Z CYKLU TO WSPÓLNE WAGARY W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca 2023 r., godz. 10:00, sala Warszawa
Po raz kolejny mieliśmy możliwość uczestniczenia w projekcie „O co BIEGA – ZDROWA preLEKCJA W CENTRUM”. W ramach spotkania Pan mgr Marcin Szymborski – doświadczony fizjoterapeuta oraz wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku poprowadził wykład pt. „ Mobilność ciała w przerwie od nauki”. Zaprezentowany temat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej młodzieży, która z zaangażowaniem włączyła się do wykonywania ćwiczeń. 
Uczestnicy dowiedzieli się jak skutecznie radzić sobie ze stresem oraz rozluźniać swoje ciało po długich godzinach spędzonych w pozycji siedzącej. Po części wykładowej odbyła się projekcja filmu „Chce się żyć”
Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w wydarzeniu. 

PIERWSZE SPOTKANIE Z CYKLU ADRESOWANE BYŁO DO STARSZYCH KLAS SZKÓŁ PODSTAWOWYCH (kl. V-VIII).
23 lutego (czwartek), godz. 10:00, Sala Goplana
PreLEKCJĘ „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” poprowadzIŁ dietetyk kliniczny mgr Michał Kaźmierczak wraz ze studentką dietetyki z Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku oraz Zbigniew Zawadzki, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia z Higieną Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Po spotkaniu odbył się pokaz filmu „MOJA CHUDA SIOSTRA”.
Opis filmu:
Katja jest utalentowaną łyżwiarką figurową, stale zajętą w szkole lub na treningach. W domu to na niej, a nie jej siostrze Stelli, skupia się prawie cała uwaga rodziców. Stella podziwia starszą siostrę i stara się ją naśladować. To ona właśnie odkrywa, że z Katją dzieje się coś złego: dziewczyna cierpi na zaburzenie odżywiania, które może kosztować ją życie. Stella chce powiedzieć rodzicom, ale Katja wymusza na niej przysięgę, że tego nie zrobi. To jednak zbyt duże brzemię dla tak młodej dziewczyny. Film pokazuje, jak choroba Katji powoli doprowadza całą rodzinę na skraj rozpaczy.

Najlepszy film w sekcji „Generation Kplus” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Zdobył także nagrodę publiczności w Göteborgu.
reż. Sanna Lenken, 2015, Niemcy, Szwecja,  96’

Scroll to Top