Baza danych

Wirtualna Biblioteka Nauki

Dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki można uzyskać tylko poprzez sieć uczelni. Aby to zrobić należy przyjść osobiście do biblioteki z własnym komputerem i połączyć się z Wi-Fi lub skorzystać z urządzenia dostępnego na miejscu.

W skład WBN wchodzą następujące bazy danych:

  • Science Direct (Elsevier) – baza danych zawierająca recenzowane artykuły naukowe z różnych dyscyplin  ( w tym: biochemia, genetyka, biologia molekularna, chemia, medycyna kliniczna). Ok. 1638 tytułów bieżących z rocznikami od 1995 oraz archiwa 181 tytułów niekontynuowanych lub kontynuowanych pod inną nazwą.
  • Springer Link – baza zapewniająca dostęp do dokumentów naukowych z czasopism (2235 artykułów bieżących i ok. 1000 archiwalnych), książek (ok. 137 000), protokołów i opracowań bibliograficznych,
  • Wiley Online Library – zbiór czasopism (ok. 1600 tytułów bieżących) oraz książek wydanych w latach 2009 i 2015. Zawiera publikacje z wielu dziedzin naukowych (w tym: chemia, medycyna, pielęgniarstwo, stomatologia, ochrona zdrowia, psychologia),
  • Nature.com – międzynarodowe czasopismo publikujące recenzowane badania naukowe we wszystkich dziedzinach nauki. Dostępne rocznik od 2010,
  • Science.org ­ – zbiór artykułów z wielu dziedzin naukowych. Dostępne roczniki od 1997,
  • E-czasopisma – wyszukiwarka czasopism naukowych (Elsevier, Springer, Wiley) dostępnych w ramach licencji krajowych,
  • E-książki ­­– wyszukiwarka obejmująca wszystkie książki (Elsevier, Springer, Wiley) dostępne w ramach licencji krajowych,
  • Infona – archiwum krajowe z bieżącymi zasobami i aktualizacją czasopism oraz książek w ramach baz Elsevier, Springer i Wiley. Aby korzystać z platformy należy się zarejestrować jako nowy użytkownik!

Academica

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica umożliwia korzystanie z zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej. W tym momencie oznacza to dostęp do 3 619 893 publikacji z różnych dziedzin. Oprócz źródeł tekstowych Academica oferuje także dostęp m.in.: do audiobooków, grafik, rysunków, fotografii i map. Uczelnia zapewnia studentom trzy dostępy do Cyfrowej Wypożyczalni, co oznacza, że jednocześnie zasoby mogą przeglądać trzy osoby na trzech różnych stanowiskach komputerowych.

Publikacje niechronione prawem autorskim dostępne są dla wszystkich użytkowników internetu. Dostęp do publikacji chronionych prawem autorskim możliwy jest tylko za pośrednictwem dedykowanych terminali znajdujących się w Bibliotece WSZ. W celu skorzystania z nich konieczne jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego oraz rejestracja w Wypożyczalni Academica, której dokonać można na miejscu w bibliotece.

Regulamin Cyfrowej Wypożyczalni Academica

EBSCO

Najobszerniejsze na świecie, naukowe i pełnotekstowe bazy danych umożliwiające dostęp do czasopism naukowych w wielu dziedzinach. Cały spis dostępnych baz wraz z opisem znajduje się na stronie https://search.ebscohost.com. Informacje można wyszukiwać w wybranych bazach danych bądź zbiorczo, we wszystkich dostępnych. Baza EBSCO przygotowała bezpłatne szkolenie w j. polskim. Zachęcamy do zapoznania z materiałami dostępnym pod linkiem:

https://connect.ebsco.com/s/article/Zasoby-w-j-polskim?language=en_US

Dostęp do bazy EBSCO możliwy jest poprzez sieć szkoły lub zdalny. W celu uzyskania dostępu na komputerze osobistym należy napisać e-maila na biblioteka@wsz.pl z prośbą o umożliwienie korzystania z platformy.

Bazy bibliograficzne (indeksujące również publikacje w wolnym dostępie)

  • Pubmed – medyczna baza danych zawierająca ponad 33 miliony cytowań z zakresu literatury biomedycznej. Cytaty mogą zawierać łącza do pełnotekstowych artykułów z Centrali PubMed bądź witryn internetowych innych wydawców. Tylko niektóre artykuły są darmowe, po wyszukaniu hasła po lewej stronie można wyfiltrować darmowe artykuły wybierając opcję „Free full text” lub skorzystać z PubMed Central, gdzie dostępne są tylko publikacje w wolnym dostępie,
  • CEON Biblioteka Nauki – naukowa baza danych zawierająca zarówno polsko- jak i angielskojęzyczne artykuły i książki z wielu dziedzin (w tym: nauki medyczne i o zdrowiu, nauki ścisłe i przyrodnicze).

Bazy w wolnym dostępie

  • Directory of Open Access Journals – baza abstraktów zawierających odnośniki do pełnych tekstów. Obecnie zawiera prawie 17 500 recenzowanych czasopism o otwartym dostępie ze wszystkich dziedzin nauki (w tym: technologia, medycyna, nauki społeczne i humanistyczne).
  • PLoS – baza czasopism w wolnym dostępie z różnych dziedzin nauki (w tym: biologia, genetyka, medycyna, zdrowie publiczne),
  • BioMedCentral – baza artykułów i czasopism z dziedziny biologii i medycyny w wolnym dostępie,
  • PeerJ – baza czasopism z biologii i medycyny w wolnym dostępie.

Otwarte dane:

  • Zenodo – baza zawierająca surowe dane z wielu dziedzin naukowych (w tym: biologia, medycyna)
Scroll to Top