Luty – miesiącem walki z rakiem

Luty określany jest mianem miesiąca  walki z chorobami onkologicznymi. W tym okresie obchodzimy trzy ważne dni związane z profilaktyką i przeciwdziałaniem skutkom chorób nowotworowych:      

4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem
11 lutego – Światowy Dzień Chorego
15 lutego – Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa.

To niezwykle ważne dni nie tylko dla osób chorych i ich rodzin, ale również czas dla całej społeczności, aby przypomnieć sobie jak ważna jest profilaktyka i prowadzenie odpowiedniego trybu życia. To jak istotną rolę w procesie leczenia odkrywa wczesne wykrycie i prawidłowe rozpoznanie choroby, wie każdy, to doświadczył w swoim otoczeniu przypadku nowotworu.

Jak zatem możemy przeciwdziałać pojawianiu się raka? Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Kilka cennych rad na ten temat znajdziecie poniżej:

????Unikaj tytoniu – można twierdzić, że wyroby tytoniowe są tylko produktami do palenia, ale niestety istnieje również popularna forma tytoniu do żucia. Tytoń jest bardzo szkodliwy dla organizmu i każdy czynny oraz bierny kontakt z tytoniem naraża nas na rozwój choroby nowotworowej. Palenie powoduje głownie raka takich organów jak: płuca, jama ustna, gardło, krtań, trzustka, szyjka macicy i nerki . Jeżeli obecnie stosujesz wyroby tytoniowe lub jesteś na nie narażony, pamiętaj o regularnych badaniach.

????Zdrowo się odżywiaj – prawidłowe odżywianie się jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie od jakości i rodzaju wybieranych produktów zależy nasze samopoczucie i stan Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka warto wybierać produkty  bogate w witaminy  A, C, E oraz takie pierwiastki jak selen, cynk czy miedź. Produkty tego rodzaju zwane  są naturalnymi antyoksydantami, a za najlepsze ich źródło uznaje się m.in. borówki, jeżyny, maliny, jagody, porzeczki, nasiona roślin strączkowych, zielona herbata, czerwone wino, warzywa kapustne, pietruszka, papryka. Istotne jest również, aby cała dieta oparta była na warzywach, owocach oraz chudych produktach pochodzenia zwierzęcego.

????Utrzymuj prawidłową masę ciała –odpowiednia waga jest kluczowym elementem w walce z wieloma przypadłościami. Otyłość niesie za sobą ryzyko występowania chorób nowotworowych, takich jak: raka piersi, prostaty, płuc, okrężnicy i nerek. Żeby utrzymać „zdrową” wagę, ważny jest odpowiedni tryb życia: zdrowe odżywanie się, aktywność fizyczna oraz kontrolowanie wagi. Sport może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz raka piersi. Warto poświęcić minimum 30 minut każdego dnia, na wybraną aktywność fizyczną.

????Chroń się przed słońcem – rak skóry może być spowodowany nadmiernym korzystaniem ze słońca. Dlatego należy zabezpieczać skórę przed jego promieniowaniem. W godzinach południowych i popołudniowych, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze, najlepiej przebywać w cieniu. W upalne dni należy zasłaniać skórę odzieżą, najlepiej luźno dopasowane ubrania. Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed słońcem jest również nakładanie okularów przeciwsłonecznych oraz stosowanie kremów z filtrem przed wyjściem na słońce. Należy unikać solarium i lamp słonecznych.

????Pamiętaj o szczepieniach – ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka możemy obniżyć, stosując szczepienia przed wirusami takimi jak Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B oraz wirusem WZW typu B zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby, a wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, przenoszony drogą płciową, który niesie za sobą ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, raka kolczystokomórkowego głowy i szyi.

????Unikaj niebezpiecznych sytuacji – przez niebezpieczne sytuacje powinno się rozumieć dzielenie się igłami lub stosowanie używanych igieł (np. przy badaniach, zażywaniu leków, ), jak również poprzez współżycie bez stosowania zabezpieczeń. Przez takie zachowania można zarazić się m.in. AIDS, HIV, HPV, WZW typu B oraz WZW typu C. Wymienione choroby mogą powodować raka odbytu, wątroby, płuc, szyjki macicy, penisa, gardła, sromu i pochwy.

????Badaj się systematycznie – systematyczne badania pozwalają na ocenę stanu Twojego zdrowia. Pamiętaj, im szybciej wykryty jest rak, tym większa szansa na wyleczenie.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w naszym kraju ponad 164 tysiące osób zachorowało na nowotwory typu złośliwego, a około 100 tysięcy przegrało walkę z rakiem. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań, pozwalających na szybszą diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia. W tym celu powstała tzw. „Biała sobotą”, przypadająca  1 lutego. Tego dnia można  skorzystać  z bezpłatnych badań, konsultacji oraz wykładów o tematyce onkologicznej. Więcej  informacji na ten temat znajdziecie na stronie: http://www.puo.pl/pokonajmy-raka/dzien-drzwi-otwartych/xx-dzien-drzwi-otwartych. Poniżej zamieszczamy również informację, w jakich miejscach tego dnia będzie istniała możliwość wykonania bezpłatnych badań.

✅Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będzie funkcjonowało w ramach programu w godzinach od 9:00 do 15:00 i oferuje:
  • Konsultacje telefoniczne: od 11:00 – 13:00 (porady onkologiczne oraz psychologiczne), 13:00 – 15:00 ( porady dietetyczne)
  • Konsultacje u specjalisty w godzinach od 12:00 – 12:45
  • Badanie mammograficzne po rejestracji przed 01.02.2020r. od 09:00 – 14:00
  • Trzy wykłady tematyczne w godzinach od 10:30 – 12:45 w sali seminaryjnej (każdy wykład trwa 45 minut)
✅Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. zaprasza w godzinach od 9:00 do 13:00 na poszczególne badania i konsultacje po uprzedniej rejestracji:
  • Badania mammograficzne, USG piersi oraz cytologia
  • Onkologiczne konsultacje lekarskie
  • Nauki samobadania piersi

Zapraszamy! ????

Scroll to Top