Konferencja Psychodietetyczna „Otyłość bez tajemnic, czyli zdrowie zaczyna się w głowie”

Organizatorzy, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, uczelnia kształcąca na rynku edukacyjnym od 20 lat i No-Body Centrum Psychodietetyczne serdecznie dziękują za udział wszystkim uczestnikom, partnerom oraz prelegentom za udział w wyjątkowej Konferencji Psychodietetycznej – „Otyłość bez tajemnic czyli zdrowie zaczyna się w głowie” , która odbyła się 5 marca 2020 r.  w siedzibie Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Celem konferencji było odczarowanie tematu otyłości, tj.  uświadamianie słuchaczom, że wpływ na zdrowie, wygląd czy seksualność mają emocje, sposób myślenia, odpoczynek, a także procesy neurobiologiczne. Warto wiedzieć, że do dietetyka czy lekarza nie zgłasza się tylko „żołądek, ale „cały człowiek”. 

Naszym ciałem rządzi mózg i akceptujemy to bądź nie. Mózg kieruje naszym zachowaniem, emocjami i nawykami. Całe spektrum procesów jakie odbywa się w każdej sekundzie decyduje o naszych wyborach – w tym żywieniowych. Na wiele z nich mamy wpływ, poprzez dietę, zmianę nawyków, a przede wszystkim naszą świadomość.

Podczas konferencji skupiliśmy się na otyłości nie jako problemie nie do rozwiązania, ale wyniku rozmaitych naszych działań i decyzji, które nie zawsze są uświadomione. Poruszyliśmy kwestię emocji i związanych z nimi napadów objadania się oraz skutecznych strategiach radzenia sobie z nimi. Dodatkowo porozmawialiśmy na temat zaburzeń odżywiania w kontekście pracy dietetyka.

Przyjrzeliśmy się również neurotransmiterom i ich wpływie na nasze wybory i decyzje. Czy dopaminę można „zjeść”? Czy mózg jest „sexy”? Odpowiedzi na te pytania i inne pytania uzyskali uczestnicy czwartkowej konferencji.  Obaliliśmy tabu – seks ludzi otyłych budzi czasem śmiech, czasem zastanowienie, a zdarza się, także zażenowanie. 

Mamy nadzieję,  że dzięki  naszym działaniom wskazaliśmy najważniejsze aspekty dbania o to co najcenniejsze – zdrowie.

Na koniec konferencji uczestnicy mieli szansę na otrzymanie nagród w postaci voucherów/produktów ufundowanych przez Partnerów konferencji. Szczęśliwym zwycięzcom serdecznie gratulujemy. 

Ponadto, każdy słuchacz otrzymał Certyfikat udziału w Konferencji oraz materiały pokonferencyjne.

Wydarzenie zostało objęte PATRONATEM:
HONOROWYM przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

MEDIALNYM przez portal Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk oraz magazyn Lustro (Prestiż magazyn trójmiejski).PROGRAM KONFERENCJI:

9:30 – 10:00  Rejestracja uczestników.

10:00 – 10:10 Przywitanie gości i przedstawienie idei konferencji.

10:10 – 10:55 „Nie zajadaj emocji, bo one zjedzą Ciebie – psychologiczne uwarunkowania otyłości i strategie zaradcze dla specjalisty i pacjenta”, Ewa Rachwalska, psycholog, coach oraz doradca odżywiania i zdrowego stylu życia.

11:00 – 11:40 „Obietnica przyjemności – o roli dopaminy w dokonywaniu wyborów żywieniowych i konsekwencje jej działania”, mgr Anna Szymborska, psycholog, psychodietetyk, certyfikowany trener i szkoleniowiec, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

11:45 – 12:25 „Zaburzenia odżywiania w gabinecie dietetyka”, dr n.med. Paulina Borek – Trybała, dietetyk kliniczny na oddziale Onkologii i Radioterapii w UCK w Gdańsku, specjalizuje się w dietetyce onkologicznej i nefrologicznej, opiece nad pacjentami bariatrycznymi oraz terapii nadwagi i otyłości, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

12:30 – 13:00 Przerwa kawowa.

13:00 – 13:40
„Mity, fakty i półfakty czyli wszystko co chcesz wiedzieć na temat seksualności osób z nadwagą i otyłością”, mgr Katarzyna Makarska, psycholożka – seksuolożka, edukatorka seksualna, interwentka w Gdańskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej.

13:45 – 14:25 „Media a wizerunek osób z nadwagą”, Joanna Matuszewska, dziennikarka, autorka audycji medycznych i popularno-naukowych w Radiu Gdańsk, członkini ogólnopolskiego stowarzyszenia Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, Radio Gdańsk.

14:30 – 14:50 Loteria z udziałem Partnerów konferencji.

14:50 – 15:00 Zamknięcie konferencji.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

 

Scroll to Top