REJESTRACJA ROZPOCZĘTA!

W imieniu Władz Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku serdecznie zapraszamy do udziału w IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Fizjoterapia pediatryczna – tajemnice neurologii, która odbędzie się 12 czerwca 2025 r.

Konferencja będzie wyjątkową okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w trakcie części naukowej oraz wartościowych, specjalistycznych warsztatów. Wiodącym tematem konferencji będzie dziecięcy pacjent neurologiczny. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych dziedzin medycznych pod kątem diagnostyki, prowadzenia terapii, wykorzystania nowoczesnych systemów wspierających pacjentów. Chcąc przedstawić Państwu jak szerokiego działania wymagają pacjenci pediatryczni zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z  interdyscyplinarnego zespołu – lekarzy, fizjoterapeutów, pedagogów, neurologopedów czy optometrystów. Pragniemy, aby konferencja była miejscem, gdzie cenieni goście podzielą się z Państwem wiedzą i doświadczeniem pracy z wcześniakami, noworodkami, niemowlętami i dziećmi. Wymiana poglądów, podejścia do pacjentów, koncepcji i metod pracy pozwala otworzyć się na nowości i umożliwia holistyczne podejście do diagnostyki i pracy z pacjentem.

Wydarzenie kierujemy w szczególności do studentów oraz absolwentów kierunku fizjoterapia oraz innych kierunków z dziedziny nauk o zdrowiu i nauk medycznych, dla doświadczonych fizjoterapeutów i terapeutów pracujących z pacjentami neurologicznymi oraz wszystkich zainteresowanych tematem pediatrycznym. Współtwórzmy przestrzeń do nauki i dyskusji, by jeszcze lepiej odpowiadać na wyzwania, jakie niesie ze sobą praca z małym pacjentem neurologicznym.

Konferencja (sesja naukowa) odbędzie się w centrum konferencyjnym PROGRES EVENT & CONFERENCE - byłej kantynie oficerskiej przy ul. Słowackiego 17 w Gdańsku-Wrzeszczu. Workshop'y odbędą się w Kampusie B Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku przy ul. Piastowskiej 7 w Gdańsku-Oliwie.
RADA NAUKOWA

dr n. med. Marzena Podgórska
dr n. med. Katarzyna Kocbuch
dr n. med. Mirela Kozakiewicz
dr n. o zdr. Michał Sokołów
mgr Łukasz Mański

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI

8:15-9:00 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW W SEKRETARIACIE KONFERENCJI.

SESJA NAUKOWA

9:00-9:10 Przywitanie uczestników – dr n. med. Marzena Podgórska, rektor Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
9:10-9:50
Połączenie nowoczesnej diagnostyki w myśl ontogenezy na przykładzie pacjenta z dziecięcym porażeniem mózgowym, dr n. med. i n. o zdr. Joanna Surowińska, fizjoterapeuta, Manus Medica Warszawa.  
9:50-10:20  Mózgowe porażenie dziecięce- od wczesnej diagnostyki do optymalnej interwencji, mgr Liliana Klimont-Fjøsne, fizjoterapeuta, senior instruktor NDT Bobath, instruktor metody Integracji Sensorycznej, Szpital Uniwersytecki Ahus w Oslo.
10:20-10:50 Osteopatia w zaburzeniach wisceralnych u pacjentów neurologicznych dziecięcych, mgr Ewa Bylińska D.O., Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. 
10:50-11:20 Terapia oddechowa jako element regulacji napięcia mięśniowego małego pacjenta neurologicznego,
mgr Aleksandra Moluszys, fizjoterapeuta, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku.
11:20-11:50 Przerwa kawowa
11:50-12:20 Wzrok, a ciało, ciało, a wzrok. Dlaczego współpraca fizjoterapeuty i optometrysty jest tak ważna, mgr Grzegorz Lewicki, optometrysta, członek Optometric Vision Development and Rehabilitation Association (FOVDRA) w Stanach Zjednoczonych, Uniwersytet Warszawski, założyciel Dobry Optometrysta w Warszawie.
12:20-12:50 Nie mówi, ale się komunikuje – fundamenty pracy z dziećmi z chorobami neurologicznymi, mgr Beata Tomaszewska, Przedszkole nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku, Centrum Dziecka i Rodziny w Gdańsku.
12:50-13:20 Metabolizm a układ nerwowy. Niezwykłe wyzwania i strategie terapeutyczne w pracy z dziećmi, mgr Łukasz Mański, fizjoterapeuta, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku.
13:20-14:00 Neurofizjologia człowieka w nowym świetle, mgr Barbara Giszterowicz, fizjoterapeuta, Szpital Położniczo-Ginekologiczny MEDIKOR w Nowym Sączu, założyciel Centrum Rehabilitacji Postawy oraz mgr Michał Niedzielski, fizjoterapeuta, terapeuta i instruktor metody Postural Restoration Institute, założyciel Horseheads Comprehensive Physical Therapy w Nowym Jorku.
14:00 Przerwa lunchowa

WORKSHOP'Y

15:00-16:30 WORKSHOP'Y (Kampus B, ul. Piastowska 7 w Gdańsku)

  1. Elektrostymulacja w fizjoterapii pediatrycznej, dr n. o zdr. Michał Sokołów, fizjoterapeuta, Ośrodek Wczesnej Interwencji w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku.
    Celem warsztatu, jest zapoznanie uczestników z nowoczesnymi rozwiązaniami wspomagania funkcjonalnej terapii ruchowej pacjentów pediatrycznych, opartymi o zastosowanie elektrostymulacji.
    Uczestnik będzie potrafił:
    – określić odpowiednie parametry prądu, dla wybranego obszaru ciała.
    – dokonać uzasadnionego wyboru miejsca do elektrostymulacji.
    – dobrać pozycje i aktywności osadzone w funkcji, które pozwolą na uzyskanie najlepszych efektów terapii.
  2. Metoda Vojty u pacjentów dziecięcych neurologicznych, dr n. med. Mirela Kozakiewicz, fizjoterapeuta, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
  3. Diagnostyka fizjoterapeutyczna niemowląt – czerwone flagi neurologiczne, mgr Łukasz Mański, fizjoterapeuta, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku.
    Warsztat skupia się na wczesnym rozpoznawaniu objawów mogących świadczyć o zaburzeniach neurologicznych u niemowląt. Prowadzący omawia kluczowe aspekty diagnostyki fizjoterapeutycznej, koncentrując się na identyfikacji sygnałów ostrzegawczych w rozwoju dziecka. Uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą oceny niemowląt oraz interpretacji potencjalnie niepokojących symptomów.
  4. Stawy skroniowo-żuchwowe jako element układanki w terapii dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, mgr Aleksandra Moluszys, fizjoterapeuta, koordynator kierunku fizjoterapia w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku i mgr Anna Góra, fizjoterapeuta, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku.

    Warsztat koncentruje się na roli stawu skroniowo-żuchwowego w terapii pediatrycznej. Prowadzący omawia jego wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowo-mięśniowego oraz jego znaczenie w terapii dzieci z zaburzeniami neurologicznymi. Uczestnicy poznają mechanizmy powiązań między stawem skroniowo-żuchwowym a postawą ciała, napięciem mięśniowym i funkcjami oralnymi. Warsztat dostarcza wiedzy teoretycznej, która może wspomóc kompleksowe podejście do terapii dzieci z trudnościami neurologicznymi.

  5. Trening medyczny z elementami treningu siłowego w neurologii dziecięcej, mgr Małgorzata Sochanek, specjalista fizjoterapii pediatrycznej, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku i Alicja Kowal, trener medyczny, instruktor trójboju siłowego, „No Limit Kids” w Poznaniu.
    Warsztaty koncentrują się na treningu jako wsparciu terapii dzieci z zaburzeniami neurologicznymi. Uczestnicy dowiedzą się czym jest trening siłowy i jak efektywnie włączyć ćwiczenia siłowe do terapii, aby wspomagać rozwój motoryczny i poprawę funkcji ruchowych. Warsztaty będą obejmować zarówno teoretyczne jak i praktyczne aspekty zastosowania treningu medycznego, uwzględniając indywidualne potrzeby każdego pacjenta. Nauczymy się podstaw planowania i monitorowania programów treningowych w pediatrii.
  6. Wykorzystanie komunikacji alternatywnej i wspomagającej (ACC) w pracy fizjoterapeutycznej, mgr Beata Tomaszewska, Przedszkole 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku, Centrum Dziecka i Rodziny w Gdańsku.
  7. Spastyczność i dystonia w mózgowym porażeniu dziecięcym – wyznaczenie celów funkcjonalnych i zasad terapii, mgr Liliana Klimont-Fjøsne, fizjoterapeuta, Oddział Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego Ahus, Oddział Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Rikshospitalet w Oslo.

    Spastyczność jest jedną z form hypertonii/wzmożonego napięcia mięśniowego i najczęstszym rodzajem zaburzenia napięcia w mózgowym porażeniu dziecięcym. Szacuje się, że ponad 80% dzieci/osób z mpd prezentuje spastyczność o różnym stopniu nasilenia. Spastyczność może znacząco wpływać na lokomocję, aktywności, uczestnictwo i codzienne funkcjonowanie osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym.
    Dystonia jest zaburzeniem ruchu charakteryzującym się mimowolnymi, trudnymi do przewidzenia skurczami mięśni, nieprawidłową/nietypową postawą ciała ograniczająca w znacznym stopniu możliwość kontrolowania ruchów.
    Cele warsztatu:

    • przedstawienie problemów klinicznych związanych z zaburzeniami napięcia mięśniowego o charakterze hypertonii u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym,
    • jak wykorzystać model międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania w pracy z dziećmi ze znacznymi ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu,
    • od oceny funkcjonalnej do optymalnej interwencji: trudności w podejmowaniu decyzji terapeutycznych.

Liczba miejsc ograniczona.

OPŁATY
>>REJESTRACJA na KONFERENCJĘ I WARSZTATY <<
PATRONATY
PATRONAT MEDIALNY

Uprzejmie informujemy , że podczas konferencji będą wykonywane zdjęcia oraz nagrania wideo, które mogą obejmować uczestników wydarzenia. Zgłaszając swoje uczestnictwo, wyrażają Państwo zgodę na rejestrowanie swojego wizerunku oraz jego wykorzystywanie w celach promocyjnych związanych z konferencją, w tym na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, materiałach drukowanych oraz innych formach publikacji.
Rejestrowanie i wykorzystywanie wizerunku uczestników odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w zakresie ochrony danych osobowych (art. 81 ust 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na wykorzystanie swojego wizerunku, prosimy o poinformowanie organizatorów przed rozpoczęciem konferencji.

KONTAKT

Komitet Organizacyjny
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
tel: 58 769 08 04/05
e-mail: konferencja@wsz.pl

Scroll to Top