III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Trychologia Holistyczna” – DZIĘKUJEMY!

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku serdecznie dziękuje wszystkim prelegentom, wystawcom, gościom i uczestnikom za udział w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Trychologia Holistyczna”, która odbyła się 25 listopada 2022 r. w siedzibie uczelni.  

Konferencja była okazją do zaprezentowania  najbardziej aktualnych wiadomości akademickich dla trychologów, kosmetologów, lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i innych specjalistów w nurcie trychologii holistycznej. Konferencja skierowana była także do Studentów, Absolwentów  i wszystkich zainteresowanych zdobyciem wiedzy z zakresu trychologii.  Odniesienie się do pierwotnej przyczyny dermatoz owłosionej skóry głowy i nadmiernej utraty włosów w filozofii holistycznej, polegającej na kompleksowej diagnostyce i terapii we współpracy z wieloma specjalistami sprawia, że takie działania przynoszą najkorzystniejsze rezultaty w pracy z pacjentem trychologicznym. Stąd też, Nasi Prelegenci, którzy są wybitnymi specjalistami, chętnie podzielili się sprawdzonymi rozwiązaniami i praktykami, jak również najnowszymi doniesieniami naukowymi w nurcie trychologii holistycznej.

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Trychologia Holistyczna” obejmowała takie zagadnienia jak:

🔹diagnostyka i terapia w zakresie łysienia czy skóry suchej,
🔹diagnostyka laboratoryjna,
🔹dietetyka trychologiczna,
🔹psychotrychologia,
🔹biodostępność składników aktywnych stosowanych w trychologii i kosmetologii, 
🔹 pielęgnacja włosów.

Organizatorem konferencji była Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku.
Moderatorzy konferencji:

🔹    dr n. med. Marzena Podgórska, Rektor Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku,


🔹      mgr Claudia Musiał, specjalista kosmetologii bioestetycznej, praktykujący trycholog.

Wydarzeniu towarzyszyła rozbudowana sekcja wystawców wiodących marek trychologicznych, kosmetologicznych oraz dietetycznych,
a także strefa bezpłatnych konsultacji trychologicznych wraz z badaniem trichoskopowym, jak również spotkanie autorskie z redaktorami i autorami książek Wydawnictwa Lekarskiego PZWL z zakresu trychologii, kosmetologii i medycyny estetycznej, które było dostępne dla Wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.

Podczas konferencji, nasi uczestnicy mieli okazję do spotkania z innymi specjalistami z wyżej wymienionych dziedzin, którzy również podzielają pasję do edukacji i rozwoju trychologii w Polsce.

Program konferencji:

8:00-9:00 Rejestracja uczestników.
Prelegenci – Sekcja Medyczna – naukowa (s. 100 audytorium, poziom 0)
9:00-9:20 Mgr Martyna Pobuta – Łysienie indukowane czynnikiem stresu – czy holistyczna opieka przyśpiesza, pozwala uzyskać lepsze efekty kuracji trychologicznej?
9:20-9:40 Mgr Weronika Słupek – Nadmierna utrata włosów – od czego zacząć?
9:40-10:00 Mgr Joanna Skrzypczak – Diagnostyka i terapia skóry suchej w gabinecie trychologicznym.
10:00-10:20 Mgr Agata Zejfer – Diagnostyka laboratoryjna – wstęp do terapii problemów skórnych.
10:20-10:40 Prof. dr hab. med. Andrzej Przylipiak – Historia przeszczepiania włosów.
10:40-11:00 Dr n. farm. Anna Kołodziejczak – Trichologiczne aspekty palenia tytoniu – siwienie i łysienie.
11:00-11:30 Przerwa
11:30-11:50 Mgr Emilia Ptak – Mikrobiota a zdrowie – to trzeba wiedzieć.
11:50-12:10 Dr n. med. Aleksandra Słodka – Zapalenie neurogenne w tkance skórnej.
12:10-12:30 Mgr inż. Karolina Czyżowska – Wpływ stanu jelit na kondycję włosów i skóry głowy.
12:30-12:50 Alicja Gondek-Urtnowska – Łysienie plackowate w praktyce trychologicznej.
12:50-13:10 Dr hab. n. med. Magdalena Górska-PonikowskaModa vs. Nauka innowacje w kosmetologii i trychologii medycznej oraz dermatologii.
13:10-13:30 Mgr Julia Trawińska – Rola personalizacji odżywiania w kompleksowej terapii trychologicznej.
13:30-14:20 Przerwa
14:20-14:40 Dr n. zdr. Violetta Tomaszewicz, Dr inż. Małgorzata Kuśmierczyk – Glikozaminoglikany w trychologii i kosmetologii.
14:40-15:00 Mgr Marcin Piwecki – Diagnostyka i terapia łysienia androgenowego w świetle najnowszych doniesień naukowych.
15:20-15:40 Mgr Julita Gulko-Ziuzia – Wpływ stresu psychicznego na łuszczycę owłosionej skóry głowy.
15:40-16:00 Dr n. chem. Alicja Śliwowska – Hiperandrogenizm – wpływ na skórę głowy i twarzy.
16:00-16:20 Przerwa
Prelegenci – Sekcja Wystawców – popularno-naukowa
16:20-16:40 Aromase – mgr inż. Daniel Jurkiewicz – Rewolucyjna pielęgnacja skóry głowy na bazie kwasu glicyretynowego.
16:40-17:00 Hair.TOXX – mgr inż. Natalia Lenarczyk – Pielęgnacja łodygi włosa, czyli krioterapia włosów Hair.TOXX w gabinecie trychologicznym.
17:00-17:20 OMNi-BiOTiC® Polska – Anna Lewandowska – OMNi-BiOTiC – Celowana probiotykoterapia w chorobach skóry.
17:20-17:40 LaBioesthetique – Joanna Rydzyńska „Pielęgnacja włosów w leczeniu trychologicznym”.

Spotkania autorskie

W spotkaniu Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, które odbyło się w bibliotece udział wzięli następujący autorzy:

🔹dr n. med. Aleksandra Słodka – Kosmetologia z immunologią skóry.
🔹dr n. farm. Anna Kołodziejczak – 
Kosmetologia Tom I i II.
🔹mgr Claudia Musiał – 
Trychologia kosmetologiczna i lekarska.

Wystawcy

 • Aromase
 • AD Trycholodzy 
 • Bioxsine (Biotapharma) 
 • Brave New Hair 
 • Dr Ohhira 
 • HairMax
 • Hair.TOXX 
 • Health Labs
 • IChem 
 • juliArt
 • La Biosthétique Paris
 • Medavita/Beabeleza
 • Nioxin
 • Omnibiotic
 • Pierre Fabre
 • Skin Science 
 • Toskani Med 
 • Vimed/Fundacja Medycyny Stylu Życia 
 • Vivipharma Laboratori di Ricerca
 • Trichomed 
 • Trichopartner
 • Trycholog.info 
 • Wydawnictwo PZWL
 • WellConcept

Patronat

Partnerem wydarzenia była marka Aromase, która ufundowała upominki i nagrody konkursowe dla uczestników konferencji. 

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Trychologia Holistyczna” została objęta patronatem wiodących magazynów branżowych, wydawnictw w Polsce oraz portali ogólnoinformacyjnych.

PATRONAT MEDIALNY

Prelegenci

dr n. farm. Anna Kołodziejczak – kosmetolog i wykładowca. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2017 roku obroniła pracę doktorską z wyróżnieniem. Adiunkt w Zakładzie Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Redaktorka naukowa oraz główna autorka dwutomowej książki „Kosmetologia” tom 1 (2019) i tom 2 (2020) PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Na przestrzeni kilkuletniej pracy naukowej jest autorką 20 artykułów, wśród których większość jest opublikowana w anglojęzycznych czasopismach. Z pasją i zaangażowaniem łączy pracę naukową, dydaktyczną oraz praktyczną. Prowadzi zajęcia dydaktyczne, wykłady, warsztaty edukacyjne, konsultacje kosmetologiczne. Kilkunastoletni praktyk zawodu, obecnie w Kropli Czasu w Łodzi. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Miłośniczka podróży, kempingów i „chwytania chwili” przy użyciu aparatu fotograficznego. Poza literaturą branżową najchętniej czyta książki dotyczące zdrowia, rozwoju i wychowania dziecka.

 

Martyna Pobuta – Trycholog. Psycholog. Wykładowca akademicki. Szkoleniowiec Trichopartner. Specjalista od wypadania włosów na tle psychicznym. Czołowa w Polsce specjalistka w zaburzeniach dysmorficznych, trichodynii oraz trichotillomanii. Doceniona w wielu publikacjach branżowych oraz lifestylowych. Cytowana na łamach magazynów o tematyce psychologicznej, kosmetologicznej oraz trychologicznej. Ekspert wielu audycji radiowych, telewizyjnych poświęconych tematyce synergii psychologii z trychologią.

Alicja Gondek-Urtnowska –trycholog, biegły sądowy, szkoleniowiec i praktyk z wieloletnim doświadczeniem. Wykładowca akademicki, autorka programu trychologii na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu. Autorka wielu artykułów prasowych z dziedziny trychologii. Promotor rozwijania „właściwej” trychologii w Polsce. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego oraz Adiunkt w World Trichology Society.
Wraz z mężem prowadzi cztery gabinety trychologiczne w Polsce i jeden w Londynie. Współwłaściciel firmy AD Trycholodzy.

dr n. med. Aleksandra Słodka– doktor nauk medycznych w dziedzinie biologii medycznej i immunologii, z wykształcenia mikrobiolog, adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz w Instytucie Kosmetologii Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk
o Zdrowiu, uczestniczka projektów badawczych, współautorka podręczników „Kosmetologia z immunologią skóry” oraz „Psychodermatologia.
Podejście interdyscyplinarne”.

dr hab.n.med. Magdalena Górska-Ponikowska, prof. GUMed – absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny GUMed). Obecnie, Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej GUMed. Kierownik jedynej w Polsce Pracowni Kosmetologii i Trychologii Medycznej. Wizytujący Profesor Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy) oraz Instytutu IEMEST  w Palermo (Włochy). Autorka i współautorka artykułów naukowych, popularno-naukowych, patentów oraz zgłoszeń patentowych z dziedziny medycyny i kosmetologii. Specjalistka z zakresu badań nad rolą stresu nitro-oksydacyjnego w szeregu patologii, w szczególności nowotworów i dermatoz skórnych. Promotorka rozpraw doktorskich lekarzy, farmaceutów, trychologów i kosmetologów. Laureatka licznych nagród – Sopocka Muza w Dziedzinie Nauki, Człowiek Roku Art of Beauty Prestige Awards, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aby wykorzystać swoje doświadczenie naukowe i wykształcenie w walce z dermatozami
i starzeniem się skóry, skomponowała autorską serię dermokosmetyków oraz zabiegów profesjonalnych Skin Science®.

Julia Trawińska – Prezes Fundacji Medycyny Stylu Życia. Zarządza Centrum Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej Genelab. Specjalizuje się
w diagnostyce nutriimmunologicznej i nutrigenetycznej. Jest ekspertem w zakresie personalizacji odżywiania i żywieniowego wspomagania leczenia chorób przewlekłych. Zarządza kliniką Centrum Medyczne VIMED w Warszawie. Propaguje i stosuje w swojej klinice innowacyjne podejście Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia. Współpracuje ściśle z ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce oraz we Włoszech, Austrii
i USA. Magister prawa i żywienia klinicznego, specjalista w zakresie psychodietetyki SWPS w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Unicusano we Włoszech ze specjalizacją w zakresie Żywienia Klinicznego.

dr Alicja Śliwowska – doktor nauk chemicznych o specjalizacji chemia kosmetyczna (UAM), magister kosmetologii (UMP) oraz dyplomowany dietetyk (WSZUiE). Autorka kilkunastu publikacji naukowych. Wielokrotnie nagradzana za najlepsze wystąpienia na konferencjach krajowych i zagranicznych. Adiunkt PWSZ w Koninie.

Emilia Ptak – Dietetyczka ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej z ponad 10 letnim doświadczeniem. Ukończyła studia magisterskie na kierunku dietetyka w Collegium Medicum UMK Bydgoszcz. Autorka bestsellerowych książek “Rozszyfruj swoją krew” i “Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki, diety, wskazówki”.  Prowadzi poradnię SanDiet konsultując pacjentów. Tworzy szereg autorskich szkoleń i webinariów edukacyjnych. Pisze artykuły dla cenionych czasopism branżowych. Występuje od lat na licznych wydarzeniach i konferencjach dietetycznych.

mgr inż. Natalia Lenarczyk – trycholog i biotechnolog. Absolwentka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kierunku biotechnologia, oraz Wyższej Szkoły Integracji Europejskiej w Szczecinie na kierunku Trychologia Praktyczna. Szkoleniowiec i instruktor z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu. Autorka licznych doniesień naukowych i publikacji. Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Właścicielka i założycielka Trycho&Care Natalia Lenarczyk, gabinetu i centrum szkoleniowego trychologiczno-pielęgnacyjnego, gdzie od ponad roku pracuje na urządzeniu i kosmetykach do krioterapii włosów Hair.TOXX. 

Weronika Patrycja Słupek – specjalizuje się w konsultacjach i terapiach funkcjonalnych ukierunkowanych na rozwiązywanie problemów ze skórą głowy i włosami. Socjolog, trycholog, kosmetolog. Autorka książek: „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów” oraz
„Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty”. Nauczyciel akademicki, szkoleniowiec, ekspert i konsultant w dziedzinie
trychologii. Autorka wielu artykułów w pismach branżowych i rozdziałów w publikacjach popularno – naukowych. Jeden z członków – założycieli Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, jak również współorganizator Pierwszego w Polsce Sympozjum Trychologicznego. Właścicielka Akademii
Well Concept i firmy Well Concept, której misją jest przekazywanie wiedzy, urządzeń, kosmetyków i  wyjątkowych procedur w celu zaoferowania
klientom unikalnych oraz skutecznych rozwiązań w trychologii. Autorka zabiegu Hydroxygen TrichoTherapy nagrodzonego główną nagrodą w konkursie Inspiracje Roku Beauty Inspiration 2019  w kategorii produkty unikatowe i nowatorskie. Prelegentka kongresów branżowych. Prekursorka
holistycznego podejścia w terapiach trychologicznych.

Agata Zejfer – absolwentka kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu i psychologii na Uniwersytecie SWPS, wykładowczyni na kongresach branżowych, autorka licznych publikacji, w tym książki „Kompleksowa terapia problemów skórnych” PZWL 2022. Prekursorka interdyscyplinarnego podejścia do pracy, które przekazuje podczas szkoleń. Od 2015 r. prowadzi gabinet kosmetologiczny, w którym udziela konsultacji i tworzy spersonalizowane terapie, oparte na dokładnym wywiadzie i wynikach badań laboratoryjnych.

mgr inż. Karolina Czyżowska – Trycholog, dietetyk kliniczny, wykładowca akademicki. Pasjonatka szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Wykonywana praca jest jej spełnieniem w pomaganiu innym. W swojej pracy z pacjentem praktykuje holistyczne podejście, łącząc wiedzę z zakresu kilku dziedzin kompleksowo wspierając pacjentów. Specjalizuje się w problemach łysienia i chorób skóry głowy, a także w dietoterapii chorób autoimmunologicznych, zaburzeń trawiennych i hormonalnych. W swojej pracy bazuje na zaleceniach celowanej suplementacji opartej na analizie wyników badań.

dr n. o zdrowiu  Wioletta  Tomaszewicz – kosmetolog, trycholog, szkoleniowiec, specjalista Zdrowia Publicznego. Adiunkt w Katedrze Higieny Epidemiologii Ergonomii I Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktywny wykładowca w Bydgoskiej Szkole Wyższej z wieloletnią praktyką w dziedzinie. Akademicki wykładowca i prelegentka na konferencjach medycznych.
Z powodzeniem prowadzi gabinet udzielając indywidualnych konsultacji kosmetologiczno- trychologicznych, autorka publikacji krajowych i zagranicznych. Prywatnie mama Sary i Igora.

 

Anna Lewandowska – mgr biotechnologii ze specjalizacją biotechnologia kosmetyków i farmaceutyków. Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego.
Od początku 2022 roku związana zawodowo z firmą OMNi-BiOTiC® Polska jako specjalista w dziale naukowym.

mgr Julita Gulko-Ziuzia – Kosmetolog, Trycholog i Nauczyciel Akademicki. Ukończyła Studia Magisterskie na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na kierunku Kosmetologia w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Absolwentka studiów podyplomowych o kierunku Przygotowanie Pedagogiczne. W pracy zawodowej stawia stały rozwój oraz indywidualne i holistyczne podejście do każdej problematyki skóry danej osoby. Prywatnie szczęśliwa żona oraz wielbicielka kotów, które od dzieciństwa otacza opieką. 

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Przylipiak – lekarz, specjalista dermatolog. Dyplom lekarza uzyskał w 1978 w Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1985 roku rozpoczął karierę naukową broniąc doktorat pod kierunkiem Profesora Włodzimierza Buczko w Zakładzie Farmakodynamiki. W latach 1985 -1997 prowadził badania naukowe w zakresie neuroendokrynologii rozrodu w Uniwersyteckiej Klinice Ginekologicznej w Heidelbergu. W roku 1992 habilitował się w Akademii Medycznej w Białymstoku pod opieką Profesora Włodzimierza Buczko. Następnie przez długie lata pracował w Niemczech jako dermatolog. W zakresie liposukcji szkolił się u Doktora Gerharda Sattlera, światowej klasy eksperta liposukcji. Łącznie wykonał do tej pory 2700 zabiegów liposukcji. W 2010 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Medycyny Estetycznej na Wydziale Farmaceutycznym w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W 2019 roku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej mianował go profesorem. Pod jego redakcją ukazały się dwa podręczniki z zakresu medycyny estetycznej. Jest członkiem redakcji czasopism międzynarodowych z zakresu dermatologii estetycznej.

Marcin Piwecki – ekspert branżowy z zakresu trychologii i wykorzystania nowoczesnych technologii w medycynie estetycznej. Autor szeregu artykułów oraz książki „HAIR 360. Skuteczne terapie łysienia.” Wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, Akademii WSB w Dabrowie Górniczej, Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku,  SGH i Collegium Civitas w Warszawie. Współwłaściciel kliniki medycyny estetycznej w Katowicach (Perfect Hair Clinic) oraz firmy dystrybuującej urządzenia medyczne.

dr inż. Małgorzata E. Kuśmierczyk – jest adiunktem w Katedrze Psychologii i Socjologii Zdrowia oraz Zdrowia Publicznego Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  Jest specjalistą I stopnia w zakresie zdrowia publicznego. Wykładowca przedmiotów: dietetyka, nutrikosmetyka, edukacja żywieniowa, profilaktyka żywieniowa, zdrowie publiczne, zdrowy styl życia i higiena człowieka.
W kręgu jej naukowych zainteresowań znajdują się głównie uwarunkowania zdrowia związane z żywnością,  żywieniem i elementami stylu życia oraz nutrikosmetyka. Jest współautorem i współwykonawcą projektów w zakresie prewencji nadwagi i otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz promujących prawidłowe odżywianie.

mgr Joanna Skrzypczak – kosmetolog, trycholog. Włosy to był temat, który od dziecka ją fascynował ćwicząc na ciociach i sąsiadach układanie, farbowanie i modelowanie. Po 8 latach pracy w korporacji poszerzyła swoje wykształcenie o trychologię kosmetyczną i zajęła się włosami nie tylko z zewnątrz, ale i holistycznym pojęciem wewnątrz.  Stworzyła markę Ekspert Kosmetyczny, jej profil na instagramie śledzi ponad 125 tysięcy followersów na którym jak to mówi „uczę ludzi myć głowę”, a określenie „dziki” używane jest przez tysiące polek. Jej najmocniejszą stroną jest pielęgnacja każdego rodzaju skóry, wnikliwe oko i dociekliwość. Dystrybutor trychologicznych kosmetyków SIMONE TRICHOLOGY.

mgr inż. Daniel Jurkiewicz – prezes i współwłaściciel ADJ Trading, przedstawiciel i wyłączny dystrybutora w Polsce takich marek trychologicznych jak AROMASE, MediPRO oraz juliArt. Ukończył studia magisterskie na kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstw oraz inżynierskie na kierunku inżynieria produkcji. Doświadczenie zawodowe zdobył poprzez 20 letnią pracę w międzynarodowych korporacjach. Wieloletni członek komisji i podkomisji kształtujących rynek branży finansowej w Polsce. Prywatnie ojciec i mąż, pasjonat szybkich motocykli oraz wędkarstwa. W pracy kieruje się mottem „Biznes nie służy zarabianiu pieniędzy tylko zachwycaniu klientów”.

Joanna Rydzyńska – edukator pielęgnacji włosów i skóry głowy, trycholog i dyplomowany mistrz makijażu. Posiada dwudziestoletnie doświadczenie aktywnej pracy zawodowej. Na przestrzeni lat zagłębia i rozwija wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie pielęgnacji skóry i włosów profesjonalnych salonów fryzjerskich, kosmetycznych i trychologicznych. Z sukcesem adaptuje zawiłe tematy trychologiczne i pielęgnacyjne, aby stały się dla pracowników salonów – specjalistów w swojej dziedzinie, oraz ich klientów – klarowne i użyteczne na co dzień. W swojej pracy z ludźmi zawsze kieruje się mottem „Szanuj innych, miej w sobie ciekawość poznawania i pokorę. Słuchaj i doradzaj.”

Scroll to Top